KARAMÜRSELİ KEŞFET

ANASAYFA   >    KARAMÜRSELİ KEŞFET   >    GEZİLECEK YERLER   >    ALTINKEMER KUMSALI

ALTINKEMER KUMSALI

Altınkemer size yeter!


 

Yaz geldi, havalar iyice ısındı… Şimdi deniz zamanı. Eğer siz de masmavi serin sularda serinlemek, yazın tadını denizde çıkarmak istiyorsanız, bunun için çok uzaklara gitmenize gerek yok.Körfez’in incisi Karamürsel’de hizmet veren mavi bayraklı Altınkemer Plajı, size Ege ya da Akdeniz sahillerini aratmayacak.

Yaz sıcaklarının bunaltmaya başladığı şu günlerde, serinlemenin en keyifli yolu denizin tadını çıkarmak. Pek çok aile, yaz tatilini geçirmek için Ege ve Akdeniz’in mavi sularına doğru yola çıktı bile… Peki, ya tatile çıkamayanlar ne yapacak?

Neyse ki artık denize girmek için çok uzaklara gitmemize gerek yok. Dört bir yanı denizlerle çevrili şehrimizde günübirlik tatil için ‘mavi bayrak’lı plajlar, fazla keşfedilmemiş güzel koylar var. Eğer siz de masmavi bir denizde serinlemek, tertemiz bir kumsalda güneşlenmek istiyor fakat tatile çıkamıyorsanız, yapmanız gereken tek şey Karamürsel’deki Altınkemer Plajı’nı ziyaret etmek.

Hepimizin bildiği gibi sanayi kuruluşlarının kontrolsüzce denize bıraktığı atıklar, yeni yerleşim ve sanayi alanları açmak için yapılan dolgu çalışmaları ve bilinçsizlik, yıllar boyunca İzmit Körfezi’ndeki ekolojik dengenin bozulmasına sebep olmuş; körfezimizi doğal yaşamın olmadığı, sularında balıkların yüzmediği ve canlı türlerinin bir bir yok olduğu bir su birikintisi haline getirmişti.

Neyse ki dünyanın en güzel coğrafyalarından biri olan İzmit Körfezi’nin göz göre yok olmasına kayıtsız kalamayan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi bu kötü gidişata ‘dur’ demekte gecikmedi.

YAŞAM YENİDEN CANLANDI

İzmit Körfezi’nin temizlenmesi için  yapılan çalışmalar, devreye alınan 13 arıtma tesisi, aralıksız sürdürülen denetimler ve denizimizi kirleten sanayi kuruluşlarına uygulanan cezalarla; yıllarca kaderine terk edilen İzmit Körfezi’nin suları günden güne temizlendi, yeniden eski mavi günlerine kavuştu.

Körfezimizde, su altındaki yaşam canlanırken, onlarca canlı türü de yeniden İzmit Körfezi’ne geri döndü. Son 30 yıldır yüzmeye cesaret edilemeyen, kötü kokusundan yanına yaklaşılamayan İzmit Körfezi’nde mavi bayraklar dalgalanmaya başladı.

Gerek Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin gerekse 2004 yılında Karamürsel belediye başkanı seçilen İsmail Yıldırım yoğun çabasıyla hak ettiği değeri yeniden kazanan Karamürsel sahili, artık eski hareketli günlerine geri döndü.

Denizin temizlenmesiyle birlikte, Altınkemer Plajı’yla ilgili çalışmalarını da tamamlayan Karamürsel Belediye Başkanı İsmail Yıldırım, plajı halkın hizmetine açmakta gecikmedi. Üstelik, bununla da yetinmedi, Altınkemer’e bir de ‘mavi bayrak’ kazandırdı.

‘OLMAZ’ DENİLEN OLDU

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin de tam destek verdiği proje sayesinde, Kocaeli’de ‘olmaz’ denilen oldu ve kentimizin ilk mavi bayrağı Altınkemer Plajı’nda dalgalandı.

Kısa bir süre öncesine kadar sularında yüzmek bile hayal edilemezken, İsmail Yıldırım ve ekibinin yaptığı çalışmalarla 2012 yılında Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı’nın çevre ve turizm konusunda belirlediği 32 kriteri sağlayarak mavi bayrak sahibi olan Karamürsel Altınkemer Plajı, bu yaz da kentimizin göz bebeği.

Altınkemer Plajı, yaz aylarında sadece Karamürselliler için değil, tüm Kocaelililer hatta çevre illerde yaşayan insanlar için bir cazibe merkezi. 190 metre uzunluğunda ve 18 metre genişliğindeki plaj tertemiz kumları, billur gibi deniz suyu ve sosyal imkanlarıyla yazın sıcak günlerinde en popüler kaçış noktalarından biri.

DENİZ KEYFİNDE ‘ENGEL’ YOK

Yaz aylarında her türlü konfora sahip olan Altınkemer Plajı’nı tercih eden vatandaşlar, hiçbir hijyen endişesi taşımadan tertemiz denizin tadını çıkarabiliyor; ailece keyifle zaman geçirebiliyor.

İskelesi ve mini amfitiyatrosuyla ziyaretçilerine eğlenceli bir deniz molasının kapılarını açan Altınkemer Plajı’nda cankuran ve ilkyardım ekipleri de her daim hazır bulunuyor.

10 adet üstü kapalı piknik masası, 2 adet bay-bayan soyunma kabini, 2 adet duş alma yeri, bir adet bay-bayan tuvalet, bir adet plaj voleybolu sahası ve çocuk oyun alanı bulunan;  ayrıca engelli vatandaşlarımızın da sorunsuzca kullanılabileceği şekilde tasarlanan Altınkemer Plajı, ilçenin turizm potansiyeline sağladığı katkıyla da göz dolduruyor. Plaj, yazın sıcak günlerinde insanlarla dolup taşıyor, özellikle hafta sonlarında Karamürsel’in nüfusu gözle görülür şekilde artıyor.

Eğer siz de bu yaz tatile çıkamayanlardansanız, üzülmeyin. Yanınıza küçük bir çanta alın, aileniz ya da arkadaşlarınızla birlikte Altınkemer Plajı’nın tadını çıkarın. Marmara Denizi’nin uzun zamandır hasret kaldığımız masmavi sularında balıklarla yüzmenin keyfini yeniden yaşayın.

-----------------------------------------

Mavi bayrak nedir?

Mavi Bayrak; deniz suyunun temiz olduğu, çevre yönetimine önem verildiği, çevre bilincinin oluşturulmasına yönelik etkinliklerin yapıldığı, plaj veya marinayı kullananların ihtiyaçlarına cevap verecek donanım ve güvenliğin sağlandığı plaj ve marinalara verilen uluslararası bir çevre ödülüdür.  Bir plajın Mavi Bayrak sahibi olabilmesi için uluslararası komisyonun belirlediği 32 kriteri sağlaması gerekir. Bu kriterlerden en önemlileri şöyle:

* Yüzme Suyu Kalitesi

* Deniz Suyu Analizlerinin İlanı

* Çevre Eğitimi ve Bilgilendirme

* Çevre Eğitim Etkinlikleri Mekânı

* Çevre Yönetimi

* Güvenlik ve Hizmetler

* Cankurtaran ve Malzemeleri

* İlkyardım Olanakları

* Çöp ve Geri Dönüşüm Kutuları

* Telefon Olanağı

* Duş, Soyunma Kabini, W.C.

* Yüzme Sınırı

* Engelliler İçin Olanaklar

* Yönlendirme Levhaları

* Peyzaj Düzenlemesi

* Plaja Sağlıklı Erişim Olanakları

ULAŞIM : HARİTA KONUMU İÇİN TIKLAYINIZ