KARAMÜRSELİ KEŞFET

ANASAYFA   >    KARAMÜRSELİ KEŞFET   >    YEME İÇME   >    Balık Adası

Balık Adası

Balık Adası’nda buluşalım

Karamürselliler, yenilenen Balık Adası’nda hem yeşille kucaklaşmanın hem de masmavi denizle buluşmanın tadını çıkarıyor.

 

Karamürsel Belediye Başkanı İsmail Yıldırım, yemyeşil doğası, masmavi denizi, uçsuz bucaksız sahili, huzurlu ve sakin yapısıyla Kocaeli’nin en güzel ilçelerinden biri olan Karamürsel’i turizm merkezi haline getirebilmek için var gücüyle çalışıyor.

Başkan Yıldırım bu doğrultuda Karamürsel’in sahilinde bulunan ancak verimli kullanılamayan Balık Adası’nı baştan aşağıya yeniledi. Başkan Yıldırım’ın uzmanlara hazırlattığı proje sayesinde Balık Adası, yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekebilecek yeni bir cazibe merkezine dönüştürüldü.

Balık kılçığı şeklindeki özgün tasarımıyla dikkat çeken Balık Adası, yeşil ile mavinin buluştuğu, insanların denizin tüm nimetlerinden faydalandığı bir yer haline getirildi. Karamürselliler, kısa bir süre önce hizmete açılan Balık Adası’nda günün stresinden uzaklaşıp, keyifli vakit geçirmenin mutluluğunu yaşıyor.

DEV TÜRK BAYRAĞI

Halihazırda 6 bin 900 metrekare büyüklüğündeki Balık Adası'nı yeniden düzenleyerek ilçeye kazandıran Başkan Yıldırım, bu proje sayesinde Karamürsel’in çehresini de değiştirdi. Balık Adası düzenleme çalışmaları kapsamında ‘su üzerine dikilmiş en büyük bayrak’ unvanına sahip, 35 metre yükseklikte ve 150 m2 büyüklüğündeki Türk bayrağı da Karamürsel semalarında dalgalanmaya başladı.

Balık restoranlarının, balık satış reyonlarının ve kafelerin yer aldığı Balık Adası’nda sadece 4 bin metrekarelik alan ‘yeşil alan’ olarak değerlendirildi. Böylece Karamürselli vatandaşların denizin ortasında, çimenlerin üzerinde, benzersiz bir yaşam alanında zaman geçirmesi sağlandı.

OTANTİK BİR GÖRÜNÜM

Balık Adası’nda restoranların ve balık satış reyonlarının cephesi fırınlanmış kestane ağacından yapılarak otantik bir görünüm sağlandı. Bunun yanı sıra gizli saksılama yöntemi ile tüm cephede dikey orman uygulaması yapıldı, 3 sene içinde binaların yüzde 70’inin sarmaşıklarla kaplanması planlanıyor.

Son olarak yapılan aydınlatma çalışmaları ile birlikte gece ışıl ışıl bir görünümüne sahip olan Balık Adası, Karamürsellilerin buluşma noktası olmaya başladı.

Karamürsel Belediyesi tarafından yıkılarak yeniden yapılan Balık Adası’ndaki yeni yerlerine geçen esnaf halinden bir hayli memnun. Gerek balık restoranlarının gerekse kafelerin işletmecileri kendilerine böyle bir imkan sağladığı için Karamürsel Belediye Başkanı İsmail Yıldırım’a teşekkür ediyor.

TURİZM KENTİ OLACAK

Karamürsel’i turizm kenti haline getirebilmek için gece-gündüz çalışan, proje üzerine proje hazırlayan Karamürsel Belediye Başkanı İsmail Yıldırım, Balık Adası’nın ilçeye yakıştığını söyledi. Başkan Yıldırım, "4 kilometrelik sahil şeridi boyunca peyzaj düzenlemeleri, plajlar, güneşlenme terasları, çocuk oyun alanları, spor üniteleri, bisiklet ve yürüyüş yolları yaptık. Karamürsel'imiz doğa yürüyüş parkurları, su sporları ve etkinlikleriyle tam anlamıyla turizm kenti haline geldi" dedi. Yıldırım, Balık Adası’nın ilçeye hayırlı olmasını dilerken, Karamürsel’in turizmine büyük katkı sağlayacağını da sözlerine ekledi.

ULAŞIM : HARİTA KONUMU İÇİN TIKLAYINIZ