KARAMÜRSELİ KEŞFET

ANASAYFA   >    KARAMÜRSELİ KEŞFET   >    KONAKLAMA   >    ERKANSAS CİTY

ERKANSAS CİTY

Vahşi batı Karamürsel’de
ERKANSAS CİTY

Turizmci Erkan Erdem, doğasıyla baş döndüren Karamürsel’de muhteşem bir projeyi hayat geçirdi; Türkiye’nin ilk ve tek kovboy kasabası Erkansas City’i kurdu. İlçe turizmine büyük katkı sunan kovboy kasabası, vahşi batıyı ayağınıza getirdi.

İzmit Körfezi'nin güney kıyısında yer alan, balıkçılığın merkezi, pehlivanlar diyarı Karamürsel, iç bölgelerde yer alan doğal dinlenme ve trekking alanlarıyla da tam bir turizm cenneti. Sanayileşmenin kentin karşı kıyısında geliştiği Kocaeli’de vatandaşlar; nefes almak, kafa dinlemek, doğayla baş başa kalmak için sıklıkla Karamürsel’i tercih ediyor. Temiz havası, yemyeşil doğası, körfez manzarasıyla cenneti andıran Karamürsel’de ilçeye değer katan yatırımlar ardı ardına hayata geçiyor.

İstanbullu turizmci iş adamı Erkan Erdem’in Karamürsel’e kazandırdığı muhteşem proje de bunlardan biri.  Erdem, Karamürsel Çamçukur Köyü’nde bulunan arazisini, ‘vahşi batı’ temalı bir kovboy kasabasına dönüştürdü.

Erkan Erdem, bir Amerika seyahati sırasında Las Vegas’ta ziyaret ettiği; 1780’li yıllardan kalma tek kovboy kasabası olan Calico’yu görünce, Türkiye’ye de bu kasabanın bir benzerini yapmaya karar vermiş. Karamürsel’de bulunan arazisini bu proje için değerlendiren Erdem, Amerika’da kovboyların doğduğu ‘Arkansas City’den esinlenerek, yaratıcısı olduğu kovboy kasabasına ‘Erkansas City’ adını vermiş.

İstanbul ve Bursalıların uzun süre önce, Kocaelililerin ise yeni yeni keşfettiği kovboy kasabasında kısa bir tur atmaya hazır mısınız?

ADRENALİN DOLU BİR GÜN

Eğer siz de güne nefis bir kahvaltıyla başlayabileceğiniz sıra dışı bir hafta sonu aktivitesi arayanlardansanız, Erkansas City’de tahmin ettiğinizden daha fazlasını bulacaksınız. Kovboy kasabasında hem nefis yemekler hem de adrenalin dolu bir gün sizi bekliyor. Erkansas City’nin kapısından içeri girdiğiniz anda kendinizi bambaşka bir dünyada bulacaksınız. Kovboy müzikleriyle karşılanacağınız Erkansas City’de ‘Nereye geldim ben böyle?’ demekten kendinizi alıkoyamayacaksınız?

Henüz şaşkınlığınız geçmeden, size bir kovboy şapkası ve fular uzatılacak. Kovboy şapkanızı taktığınız anda, artık siz de bir kovboysunuz ve tam da olmanız gereken yerdesiniz: Vahşi batıda… Her şey çok gerçekçi, burada. Kovboyların evleri, Kızılderililerin yaşam alanları, temsili kumarhaneler, hapishaneler, atlar, posta arabaları… Olayların, heyecanın, adrenalinin bitmediği vahşi batıdan bir farkı yok Erkansas City’nin.

Erkansas City’de her an bir western filminin içerisinde gibisiniz. Mekanda birbirinden ilginç gösteriler izliyor, adrenalin dolu saatlere şahitlik ediyor, kah kovboy kah Kızılderili oluyorsunuz… Elinizde oyuncak silahlar, sırtınızda oklarla heyecan dolu 1,5 dakikalık oyunlara katılıyor, Kızılderili ya da kovboy saldırılarına karşı koyuyor, banka soygunu yapıyor, hapse atılıyorsunuz. Kısacası, Erkansas City’de, kovboy filminin baş kahramanı hep sizsiniz.

 

KAPSAMLI ARAŞTIRMA

Erkan Erdem böyle bir konsept bir tesisi, bu kadar komplike şekilde hayata geçirmeden önce tam 186 kovboy filmi izlemiş ve çok kapsamlı araştırmalar yapmış. Doneleri topladıktan sonra da uygulamaya geçmiş. O dönemi şöyle anlatıyor: Yaptığımız araştırmalar sonucunda dünyada bizden başka böyle şov yapılan bir kasaba görmedik. Buna öncü olduk. Dünyanın ikinci, Türkiye’nin ise ilk kovboy kasabasını Karamürsel’e kurduk.”

Erdem, sözlerine şöyle devam ediyor: “Erkansas City’e sadece kahvaltı  ya da yemek için gelinmemeli. Burada tüm gün vakit geçirebilecek konsepte uygun aktiviteler oluyor. Gösterileri ben yapıyorum, bir de ekibim var. Kovboy elbisemi giyip, burada misafirlerime şovlar düzenliyorum; sonra onları bu şovların içine dahil ediyorum. Erkansas City’de adrenalin, heyecan, nostalji, her şey var. Tabii mutfağımızdan çıkan muhteşem lezzetler de misafirlerimiz ayrıca mutlu ediyor” diyor.

Haksız da değil. Ses efektleri arasında Kızılderililer tarafından yapılan saldırıları, suçluların yakalanıp şerif tarafından hapse atılmaları, Erkansas National Bank’a yapılan soygun denemeleri, haydutların cezalandırılmaları gibi tiyatral gösteriler misafirlerin renkli bir gün geçirmesini sağlıyor. Ayrıca, ailece gidebileceğiniz Erkansas City’de çocuklar da atlara binip eğlenceli vakit geçirebiliyor. Aynı zamanda konaklama hizmeti veren Erkansas City’nin 11 odalı, 2 yıldızlı oteli de manzarasıyla büyülüyor.

 

ÖDÜLLÜ TURİZMCİ

Dilerseniz cumartesi günleri, sabah itibariyle Erkansas City’e giriş yapıp aktivitelere katılabilir, akşam oteldeki eğlenceyle keyfinize keyif katıp, sabah Karamürsel’in eşsiz güzelliğine uyanabilirsiniz. Erkansas City projesiyle; Skål International İstanbul Kulübü tarafından, 2017 yılında ‘Turizme Değer Katanlar’ ödülüne layık görülen Erkan Erdem, Erkansas City’nin lezzetli menüsü için de şunları söylüyor: “Sabahları serpme/açık büfe kahvaltımız, öğlen ve akşam yemeği menülerimiz misafirlerimiz tarafından çok beğeniliyor.

Ağırlıklı olarak et yemekleri var. Köyümüzün kadınları tarafından yapılan ev mantısı ve sıcacık lavaş ekmeği de ziyaretçilerin en çok tercih ettiği lezzetler. Ayrıca, cumartesi akşamları özel lezzetlerle tatlandırılmış açık büfe yemekleri tadabilir ve kasabanın salonundan 21.00-24.00 saatleri arasında canlı müzik eşliğinde dans etme şansı bulabilirsiniz. Kovboy kasabamız kış aylarında sadece cumartesi ve pazar günleri açık; yazın ise haftanın her günü hizmet veriyoruz.”

Erkansas City, düğün yapmayı planlayan çiftler için de oldukça sıra dışı bir mekan. Kovboy düğünlerinin yapıldığı bir yer burası. Türkiye’nin ilk kovboy düğününü, Erkansas City’de geçtiğimiz yaz yapıldı, bu yıl da sürprizlerle dolu düğünlere hazır olun. Örneğin, düğününüzde Kızılderililer gelini kaçırabilir ve siz damat olarak onu kurtarmak zorunda kalabilirsiniz.

 

YENİ PROJE YOLDA

 

Türkiye’deki tek kovboy kasabası olan Erkansas City’e gelenlerin mutlu ayrıldığını hatta hiç gitmek istemediklerini söyleyen Erkan Erdem, mekanının gördüğü ilgiden çok memnun.

“Benim hayalim hem kendimin hem de insanların mutlu olacağı bir yer yapmaktı. Bu hayalimi gerçekleştirdim” şeklinde konuşuyor.

Erkansas City ile bir ilki gerçekleştiren Erkan Erdem’in şimdi bir hayali daha var: Orta çağ kenti kurmak. Bunun için kovboy kasabasına 100 metre mesafede bulunan 5 dönümlük arazisini değerlendireceğini söyleyen Erdem, “Karamürsel doğasıyla harika bir yer. Burada yatırım yapmak beni mutlu ediyor. Bunun için Erkansas City’nin biraz ilerisinde bulunan arazimizi de Orta Çay kenti konseptiyle düzenleyip hizmete açacağız” diyor.  

ULAŞIM : HARİTA KONUMU İÇİN TIKLAYINIZ