KARAMÜRSELİ KEŞFET

ANASAYFA   >    KARAMÜRSELİ KEŞFET   >    GEZİLECEK YERLER   >    KARAMÜRSEL PLAJLARI

KARAMÜRSEL PLAJLARI

Masmavi bir kaçamak

KARAMÜRSEL PLAJLARI

 

Körfez şeridinde adeta mavi bir inci gibi parlayan Karamürsel sahili;  Mavi Bayrak’lı tertemiz sahilleri, billur gibi denizi ve her ihtiyaca cevap veren plajlarıyla Kocaelililere güney sahillerini aratmıyor.

Zümrüt yeşili doğası, billur gibi denizi, trekking parkurları ve kilometrelerce uzunluktaki sahil şeridiyle, Kocaeli’de yaşayan herkes için ‘huzurun başkenti’ olan Karamürsel; sahip olduğu doğal güzelliklerle kent insanını dört mevsim kendisine çekmekle kalmıyor; yaz aylarında gerçek bir cazibe merkezine dönüşüyor.

İzmit Körfezi’nin temizlenmesinin ardından Karamürsel Belediye Başkanı İsmail Yıldırım ve ekibinin yürüttüğü yoğun çalışmalar sonunda hak ettiği değere yeniden kavuşan Karamürsel sahili, birbiri ardına açılan Mavi Bayraklı plajlarla Körfez’in gözbebeği olma özelliğini koruyor. Özellikle sıcakların bunaltmaya başladığı şu günlerde, artık pek çok kişi tatil için Ege ve Akdeniz sahilleri yerine Karamürsel’i tercih ediyor; çok uzaklara gitmeden pırıl pırıl, masmavi bir denizde serinlemek isteyenler Karamürsel’in Mavi Bayraklı plajlarına akın ediyor.

PLAJLAR YAZA HAZIR

Tertemiz denizi, kumsalları, fazla keşfedilmemiş şirin koyları ve Mavi Bayrakların dalgalandığı plajlarıyla İzmit Körfezi’nin en ayrıcalıklı lokasyonlarından biri haline gelen Karamürsel, bu yaz da çevre il ve ilçelerden gelen yüzlerce misafirini en kaliteli hizmetle ağırlamak için hazırlıklarını tamamladı.

İlimizin ilk Mavi Bayrağının sahibi olan Karamürsel Altınkemer Plajı, günübirlik deniz keyfi yapmak isteyenler için en ideal duraklardan biri. Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı’nın çevre ve turizm konusunda belirlediği 32 kriteri sağlayan ve 2012 yılında Mavi Bayrak almaya hak kazanan Altınkemer Plajı, 190 metre uzunluğunda ve 18 metre genişliğindeki kumsalıyla tatilcilerin en popüler kaçış noktalarından biri. Yaz aylarında her türlü konfora sahip olan Altınkemer Plajı’nı tercih eden vatandaşlar, hiçbir hijyen endişesi taşımadan tertemiz denizin tadını çıkarabiliyor; ailece keyifle zaman geçirebiliyor.

İskelesi ve mini amfitiyatrosuyla ziyaretçilerine eğlenceli bir deniz molasının kapılarını açan Altınkemer Plajı’nda cankuran ve ilkyardım ekipleri de her daim hazır bulunuyor. Plajda ayrıca 10 adet üstü kapalı piknik masası, 2 adet bay-bayan soyunma kabini, 2 adet duş alma yeri, bir adet bay-bayan tuvalet, bir adet plaj voleybolu sahası ve çocuk oyun alanı da bulunuyor. Engelli vatandaşlarımızın da hiçbir zorluk çekmeden faydalanabileceği şekilde tasarlanan Altınkemer Plajı, yazın özellikle hafta sonlarında binlerce kişiyi ağırlıyor.

DALIŞ DA YAPABİLİRSİNİZ

Karamürsel Belediyesi sadece Altınkemer Plajı’nı hizmete açmakla kalmadı, ilçede denize girmeye uygun pek çok noktayı da plaj olarak düzenleyerek halkın kullanımına sundu. Bu kapsamda 600 metrelik Dereköy sahili ve yeniden düzenlenen Ereğli Kumyalı Plajı da en az Altınkemer kadar ilgi görüyor. Ayrıca denizle olan dostluğunu daha da derinleştirmek isteyenler, Karamürsel Sualtı Sporları Kulübü Derneği (KARSAD) sayesinde Körfez’in mavi sularında dalış yaparak, su altının büyülü dünyasıyla tanışabiliyor.

Eğer siz de sıcak yaz aylarında güney sahillerinde yapılacak uzun tatiller için vakit bulamayanlardaysanız, üzülmeyin. Karamürsel plajlarının sunduğu hizmetten ailece güvenle yararlanın; billur gibi sularında balıklarla yarışarak, tertemiz kumsallarında güneşlenerek ve plajlardaki sosyal imkanlardan faydalanarak geçirmenin keyfini Karamürsel’de yaşayın.

-------------------

MAVİ BAYRAK NEDİR?

Mavi Bayrak; deniz suyunun temiz olduğu, çevre yönetimine önem verildiği, çevre bilincinin oluşturulmasına yönelik etkinliklerin yapıldığı, plaj veya marinayı kullananların ihtiyaçlarına cevap verecek donanım ve güvenliğin sağlandığı plaj ve marinalara verilen uluslararası bir çevre ödülüdür.  Bir plajın Mavi Bayrak sahibi olabilmesi için uluslararası komisyonun belirlediği 32 kriteri sağlaması gerekir.

ULAŞIM : HARİTA KONUMU İÇİN TIKLAYINIZ