KARAMÜRSELİ KEŞFET

ANASAYFA   >    KARAMÜRSELİ KEŞFET   >    YEME İÇME   >    Kırahmetoğlu Zeytincilik

Kırahmetoğlu Zeytincilik

Karamürsel’in siyah incisi:

SAMANLI ZEYTİNİ

Dünya üzerinde sadece Karamürsel’in bereketli topraklarında yetişen ‘Samanlı zeytini’; kalitesi, lezzeti ve nadir bulunması nedeniyle bir mücevher kadar kıymetli

Dünyanın en güzel ve kaliteli zeytinlerinin yetiştiği Karamürsel, yaşıyoruz. Üstelik Karamürsel, dünya üzerinde sadece bu bölgede yetişen çok kıymetli bir zeytin türüne de sahip.
Ağacı akıl, zafer ve ölümsüzlüğün; dalı adaletin, huzurun ve barışın; meyvesi bolluğun ve bereketin; yağı saflığın, sağlığın ve güzelliğin sembolü… İnsanlık tarihi boyunca her çağda, tüm kültürlerde, bütün mit ve efsanelerde kutsal sayılmış tek ağaç: Zeytin.

Ağacıyla, meyvesiyle, yağıyla o kadar kıymetli ki bin yıllar önce yazılan sağlık kitaplarında zeytinin şifasından bahsedilmiş; önemi bütün dini kitaplarda vurgulanmış; bin yıllar boyunca fresklere, minyatürlere, tuvallere, kitaplara, şiirlere, öykülere konu olmuş… Uzun sözün kısası zeytin, bütün zamanlarda insanlık için bir ağaçtan çok daha fazlasını ifade etmiş.

ÖLMEZ AĞAÇ

Meyvesinin sağlık deposu olması bir yana, zeytin sıradan bir ağaç değil. Zeytin ağacı, ekolojik dengenin devamlılığı açısından oldukça önemli bir rol oynuyor. Sulak bölgeleri sevdiği halde kurak arazilerde de rahatlıkla yaşayabilen, sert iklim koşullarına dayanabilen, büyümek için özel bakıma gerek duymayan zeytin, çölleşen araziler için en uygun ağaçlardan biri.

Zeytinin ‘ölmez ağaç’ olarak anılması da tesadüf değil… Zeytin ağacı gerekli hava, toprak ve su koşulları sağladığında yüzlerce hatta binlerce yıl yaşayabilme özelliğine sahip. Yaşlansa, gövdesi çökse, kurusa bile gövde yumrularından ve köklerinden fışkıran sürgünlerle tekrar canlanıyor, yeni bir ağaç olarak yaşamaya devam etmeyi başarıyor.

MUCİZEVİ TANELER

Elbette, zeytin ağacını bu kadar özel kılan özelliklerin başında mucizevi meyvesi ve bu meyveden elde edilen, her derde deva, ‘sıvı altın’ zeytinyağı geliyor.

Sağlığımız üzerindeki olumlu etkileri saymakla bitmeyen zeytinin; E vitamini, sodyum, potasyum, magnezyum, demir, fosfor ve iyot açısından çok zengin biliniyor.

Bunun yanı sıra zeytin; fazla kolesterolü gideriyor, kan basıncını kontrol ediyor, antioksidan özelliğiyle hücreleri onarıyor, alzheimer riskini azaltıyor, kalp ve damar sağlığımızı koruyor, kanserle ve anemiyle mücadele ediyor, bağışıklık sistemini ve hafızayı güçlendiriyor, sindirim sistemini düzenliyor, yaşlanmayı geciktiriyor, kırışıklıkları azaltıyor, saç ve cilt sağlığı üzerinde sayısız faydası bulunuyor.

DÜNYADA TEK: SAMANLI ZEYTİNİ

Ne mutlu bize ki dünyanın en güzel ve kaliteli zeytinlerinin yetiştiği topraklarda yaşıyoruz. Üstelik Karamürsel, dünya üzerinde sadece bu bölgede yetişen çok kıymetli bir zeytin türüne de sahip.

Samanlı Dağları’nın eteklerinde, Karamürsel’in bereketli topraklarında yetişen ‘Samanlı zeytini’, yalnızca bu bölgede üretiliyor, tüm Türkiye’ye Karamürsel’den dağılıyor. İri meyveli, küçük çekirdekli, ince kabuklu leziz Samanlı zeytini, kısa sürede tatlandığı için 'tatlı zeytin' olarak da biliniyor.

Gerek kalitesi ve lezzeti gerekse nadir bulunması nedeniyle çok kıymetli olan Samanlı zeytini, Karamürselli üreticiler tarafından özenle yetiştiriliyor, tek tek elle toplanarak Karamürsel sepetlerine doldurulduktan sonra işleniyor.

ZEYTİNLER KORUMA ALTINDA

Karamürsel’in, yüzyıllardır zeytin açısından bu kadar zengin ve verimli kalmasının en büyük nedenlerinden biri, ilçedeki zeytin ağaçlarının titizlikle korunuyor olması. Gerek ilçe halkının gerekse Karamürsel Belediye Başkanı İsmail Yıldırım’ın zeytin ağaçları konusundaki hassasiyeti, bu zenginliğin gelecek kuşaklara aktarılması noktasında büyük önem taşıyor.

Başkan Yıldırım, ilçe sınırları içerisinde bulunan hiçbir zeytin ağacının zayi edilmesine izin vermiyor. Öyle ki Karamürsel Belediyesi’nin başlattığı uygulamayla; ilçede bir inşaat yapılacağı zaman önce o parselin içindeki zeytin ağaçları tespit ediliyor; ardından usulüne uygun şekilde, belediyeden temin edilen saksılara alınarak başka alanlara dikimi sağlanıyor.

Uygulama kapsamında, Karamürsel’de zeytin ağaçları kesilerek yapı alanı açmaya çalışan hiç kimseye izin verilmediği gibi cezai müeyyide de uygulanıyor. Böylece hem Karamürsel’in dünyaya nam salmış zeytinleri hem de bu zeytinleri vatandaşın sofrasına taşıyan zeytin üreticileri korunmuş oluyor.

200 YILDIR ZEYTİNCİ

Karamürsel’de çok uzun yıllardır zeytincilikle uğraşan isimler var. Bunlardan biri de Kırahmetoğlu markasıyla 7 kuşaktır zeytincilik yapan Bozkır ailesi. Şu anda Turan Bozkır ve Hüseyin Bozkır kardeşler tarafından işletilen Kırahmetoğlu Zeytincilik, üretip satışa sunduğu birbirinden kaliteli zeytin çeşitleri ve zeytinyağlarıyla sadece Karamürsel’de değil, çevre il ve ilçelerde de tanınan bir marka.

Turan Bozkır, Kırahmetoğlu Zeytincilik’in kuruluş hikayesini şöyle anlatıyor: “Dedemiz Ahmet Bey, Konya Bozkır’dan çıkmış ve 1800’lü yıllarda Karamürsel’e gelerek buraya yerleşmiş. O zamanlar, saçları kır olduğu için bölge halkı tarafından kendisi ‘Kırahmet’, oğulları da ‘Kırahmetoğlu’ olarak anılmış. Soyadı kanunu çıkınca, geldiği yer olan Bozkır’ı soyadı olarak almış ama ‘Kırahmetoğlu’ lakabı bugünlere kadar gelmiş.

O dönemlerde buralar hep zeytinlik olduğu için dedelerimiz de Karamürsel’de zeytincilik yapmaya başlamış. Bizim ailemiz 1800’lü yıllardan beri yani 200 yıldan fazla zamandır zeytincilikle uğraşıyor.”

BAŞKA YERDE YETİŞMİYOR

Bozkır ailesinin üyeleri, uzun yıllar kendi çiftliklerinde yetişen zeytinlerin toptan satışını yapmış. 1999 yılında Hüseyin ve Turan Bozkır kardeşlerin ‘Kırahmetoğlu Zeytincilik’ dükkanını açmasıyla perakende satışa da başlanmış.

Ürünlerin hepsi kendilerine ait. Zeytinlerin çoğunu kendi bahçelerinden ve yerli üreticiden temin ediyor, kendi depolarında yemeye hazır hale getiriyorlar. Kırahmetoğlu Zeytincilik’te, pek çok zeytin çeşidinin satışı yapılıyor olsa da bunların içinde en büyük ilgiyi Samanlı ve kalamata zeytinleri görüyor.

Turan Bey, “Samanlı zeytini Karamürsel’e ait, çok lezzetli bir zeytin türü. Sadece ilçemizde yetişiyor. Ağaçları taşındı, başka yerlerde de üretilmeye çalışıldı ancak verim alınamadı, aynı lezzet olmadı. Toprak, iklim ve denize bağlı olarak Samanlı zeytininin vatanı sadece Karamürsel.

Zeytinimizin en büyük özelliği çok lezzetli oluşu. Toplanıp suya konulduktan 15 gün sonra yenmeye hazır hale geliyor ancak ince kabuklu olduğu için diğer zeytinler kadar uzun ömürlü değil; yaz sıcaklarından önce tüketilmesi gerekiyor.

BAŞKA ZEYTİN YEMEYİZ

Yeşil ve siyah sofralık olarak değerlendirilen Samanlı zeytininden yüksek kalitede yağ da elde ediliyor. Diğer zeytinler 6 kilogramda 1 litre yağ verirken, Samanlı zeytininin 4 kilogramından 1 litre yağ alınıyor.

Karamürsel halkı bu zeytinden başka zeytin yemez. Şehir dışından gelenler de bir kez tattıktan sonra Samanlı zeytininden vazgeçemiyor. Biz buradan Türkiye’nin her yerine Samanlı zeytini gönderiyoruz” diyor.

Karamürsel’in bir diğer sevilen zeytin türü ise kalama. Kalamata, ilçede ‘eşek zeytini’ denilen zeytin çeşidinin sirkeli suda bekletildikten sonraki haline verilen isim. Samanlı zeytinine göre daha iri taneli ve ekşimsi bir lezzeti olan kalamata, İstanbul ve çevre illerde ‘Karamürsel zeytini’ olarak da biliniyor.

ZEYTİNYAĞI DA VAR

Kırahmetoğlu Zeytincilik’in sadece zeytini değil, zeytinyağı da meşhur. Zeytinleri topluyor, kendileri sıktırıyorlar. Soğuk sıkım, mis gibi doğal zeytinyağının tadına doyum olmuyor. Bozkır kardeşler, ürünlerini Türkiye’nin her yerindeki müşterilerine kargo yoluyla ulaştırıyor.

Turan Bozkır, ilçedeki zeytin ağaçlarının korunması konusunda ise şunları söylüyor: Karamürsel halkı olarak bu değerimize sahip çıkmalıyız. Zeytin, kolay büyüyen bir ağaç değil. Biz, kendi bahçemizdeki zeytinleri özenle koruyoruz. Eskiden her yer zeytinlikti ama şimdi ilçemiz büyüyor, yeni inşaat alanlarına ihtiyaç duyuluyor. Neyse ki Başkanımızın zeytin ağaçlarıyla ilgili çok güzel bir uygulaması var. İnşaat alanlarındaki zeytin ağaçlarını koruyor. Zeytinlerin kesilmesine engel oluyor, inşaat sahasından alıp başka yere dikiyor ve yaşamasını sağlıyor. Zeytin ağaçları konusunda gösterdiği hassasiyetten ötürü, İsmail Başkanımıza çok teşekkür ediyoruz.”

ULAŞIM : HARİTA KONUMU İÇİN TIKLAYINIZ