KARAMÜRSELİ KEŞFET

ANASAYFA   >    KARAMÜRSELİ KEŞFET   >    GEZİLECEK YERLER   >    SÜNNİ BABA

SÜNNİ BABA

Karamürsel’in en büyük mesire alanı:  
Sünni Baba 

Karamürsel Belediyesi, Sünni Baba Türbesi ile Sünni Baba Camii’ni içinde barındıran 17 bin dönümlük mesire alanını yenileyerek hizmete açtı.
Sünni Baba Mesire Alanı, şimdi haftanın her günü doğayla baş başa kalmak isteyen Karamürselli vatandaşlarla dolup taşıyor

Denizi, dağı, ormanı ve temiz havasıyla tam bir doğa harikası olan Karamürsel’de yaşamak bir ayrıcalık. Dilerseniz deniz kenarında keyifli bir yürüyüş yapabilir, sahil şeridindeki kafeteryalarda dostlarınızla ailenizle keyifli saatler geçirebilir; dilerseniz yürüyüş parkurlarında yürüyüş yapıp ATV’ye binebilir ya da mesire alanlarında yorgunluk atabilirsiniz. 
Şimdi, eşsiz doğasıyla Körfez’in incisi olan Karamürsel’de doğayla baş başa kalmak isteyenler için yepyeni bir mesire alanı daha var. Sınırları içerisinde pek çok mesire alanı barındıran Karamürsel’in en büyük mesire alanı olan Sünni Baba, yenilenerek Karamürselli vatandaşlarımızın hizmetine yeniden açıldı. 
Karamürsel ilçe merkezine 8 kilometre uzaklıkta, Osmaniye Köyü sınırları içerisinde bulunan Sünni Baba Mesire Alanı; Sünni Baba Türbesi ile Sünni Baba Camii’ni de içine alan 17 bin dönümlük bir alan üzerinde hizmet veriyor. Asırlık karaağaç ve gürgen ağaçlarının gölgelediği bu doğa harikası alan, şimdi haftanın her günü Karamürselli vatandaşların akınına uğruyor.

MANGAL KEYFİ
Adını, Osmaniye Köyü’nde türbesi bulunan, evliya Sünni Baba’dan alan ve Karamürsel Belediyesi’nin girişimleriyle yenilenen Sünni Baba Mesire Alanı, eksiklerinin giderilmesi için 2016 yılında kapatılmıştı. Tadilatı tamamlandıktan sonra 2017 yılı ağustosunda yeniden hizmete açılan mesire alanında vatandaşların keyifle vakit geçirilmesi için her türlü ayrıntı düşünüldü. Sünni Baba Türbesi’nin yanı sıra Sünni Baba Camii’ni de barındıran mesire alanına şık kamelyalar, toruma grupları ve çeşmeler konuldu; çocuk oyun parkı kuruldu, WC’ler yapılarak eksik olan sosyal donatıları tamamlandı. 
Konumu itibariyle İzmit Körfezi’ni panoramik olarak gören Sünni Baba Mesire Alanı, Samanlı Dağları’nın tertemiz havasında piknik yapmak ya da mangal keyfi yaşamak isteyen vatandaşlar için vazgeçilmez bir alana dönüştürüldü. 
Sünni Baba Mesire Alanı’nda ailece ya da dostlarıyla birlikte mangal keyfi yapmak isteyenler için de her şey düşünülmüş. Alanda görevliler tarafından yakılan ve piknikçilere teslim edilen mangallar, yine aynı şekilde görevliler tarafından toplanıyor. Böylece, hem yanık unutulan mangalların oluşturduğu yangın riski ortadan kalkmış oluyor hem de çevrenin temiz kalması sağlanıyor.

GELENEKSEL ŞENLİK YAPILDI
Ailelerin, okulların, derneklerin piknik yapmak için sıklıkla tercih ettiği Sünni Baba’da geçtiğimiz ay güzel bir etkinlik de yapıldı. Karamürsel Belediyesi, Türkiye Bosna Hersek Türkleri Federasyonu ve Karamürsel Bosna Hersek Kültür ve Yardımlaşma Derneği ortaklığında geleneksel hale gelen Teferiç Pitta Şenliği’nin sonuncusu Sünni Baba Mesire Alanı’nda düzenlendi.
Şenliğe, kent protokolü de büyük ilgi gösterdi. AK Parti Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Karamürsel Belediye Başkanı İsmail Yıldırım, AK Parti Karamürsel İlçe Başkanı Recep Demirel, MHP İlçe Başkanı Çetin Öksüz, Türkiye Bosna Hersek Türkleri Federasyonu ve Karamürsel Bosna Hersek Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Erhan Yılmaz ile çok sayıda Boşnak vatandaşımız katıldı.
İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan Teferiç Pitta Şenliği’nde, ‘pitta’ olarak adlandırılan Boşnak börekleri tepsilerce pişirilerek vatandaşlara dağıtıldı. 
Şenliğe katılanlar piknik yapıp güzel bir gün geçirme imkanı bulurken, canlı müzik eşliğinde eğlenen gençler ise Boşnak halayı çekerek geleneklerini yaşattı. Yapılan hediye çekilişlerinin ardından sona eren şenliğe katılan herkes, Sünni Baba Mesire Alanı’nın yenilenmiş halini çok beğendiğini dile getirdi.

ULAŞIM : HARİTA KONUMU İÇİN TIKLAYINIZ