KARAMÜRSELİ KEŞFET

ANASAYFA   >    KARAMÜRSELİ KEŞFET   >    GEZİLECEK YERLER   >    VASİYE NİNE

VASİYE NİNE

Karamürsel’in kadın evliyası

VASİYE NİNERivayete göre yaşadığı dönemde sıkıntıya düşen denizcilere hayır dualarıyla yardımcı olan Vasiye Nine’nin türbesi, hala ilçenin en fazla ziyaretçi çeken noktalarından biri

Bin yıllar boyunca medeniyetlerin beşiği olmuş, pek çok kültür ve inanışa ev sahipliği yapmış, bağrından sayısız kadın-erkek kahraman yetiştirmiş olan Anadolu; aynı zamanda bir evliyalar diyarı. Allah dostlarının günümüze dek ulaşan hikayelerinin içinde, kadın evliyalar da çok önemli bir yere sahip. Yaşadıkları bölgede sabır, iyilik, fedakarlık ve sevgiyle yarattıkları mucizelerle pek çok insanın yaşamına dokunan kadın evliyalar, hala her yörede büyük bir sevgi, saygı ve hürmetle anılmakta.

DENİZCİLERİ DUALARIYLA KORUMUŞ

Türbesi, Karamürsel Camiatık Mahallesi Park Caddesi’nde bulunan Vasiye Nine de manevi gücü ile ismi sadece ilimizde değil, Anadolu’da bilinen önemli kadın evliyalarımızdan birisi. Rivayete göre Vasiye Nine, yaşadığı dönemde denizlerde sıkıntıya düşenlere ve deniz felaketlerinde zor durumda kalanlara hayır dualarıyla yardımcı olan bir ermiş kişi. Mucizeleriyle pek çok denizcinin yaşamını kurtarmış ancak sırrı açık edildiği ve evliya olduğu anlaşıldığı an Hak’ın rahmetine kavuşmuş. Bir daha Vasiye Nine’yi gören olmamış ama ismi günümüze kadar yaşatılmış.

BELEDİYE TARAFINDAN ONARILDI

Karamürsel’in Osmanlı’nın ilk tersanesinin kurulduğu bölge olması ve ilçedeki yoğun denizcilik faaliyetleri nedeniyle; Vasiye Nine’nin 14. Yüzyıl’da Kara Mürsel Alp’in bölgeyi fethetmesi ve bir yerleşim yeri haline getirmesinden sonra ilçeye geldiği tahmin edilmekte. Vasiye Nine’nin Park Caddesi’nde bulunan türbesi, bir süre önce Karamürsel Belediyesi tarafından onarıldı ve yeniden ziyarete açıldı. Vasiye Nine Türbesi, hala ilçenin en fazla ziyaretçi çeken noktalarından biri.

ULAŞIM : HARİTA KONUMU İÇİN TIKLAYINIZ