ARAMA
Karamürsel Belediye Başkanlığı

“Milli Mücadele’de Karamürsel”...

Geri

“Milli Mücadele’de Karamürsel” Söyleşisi

29 Haziran 2024
“Milli Mücadele’de Karamürsel” Söyleşisi
Karamürsel Belediye Başkanı Ahmet Çalık, 4 Temmuz Kurtuluş Şenlikleri kutlamaları için, Karamürsel’in tarihine yakışır bir program hazırladı.
Karamürsel’in düşman işgalinden kurtuluşunun 103.yılı kutlama etkinlikleri kapsamında bu akşam Prof.Dr. Tamer Akan ve Prof.Dr.Ahmet Taşağıl söyleşi gerçekleştirdi.
Söyleşiden önce İsmail Kahraman tarafından hazırlanan Kocaeli ve Karamürsel tarihini anlatan belgesel yayınlandı. Belgeselin Yönetmen Yardımcısı İsmail Kahraman Karamürsel Belediye yetkililerine kitap takdiminde bulundu.
Ardından yapılan söyleşide Prof. Prof.Dr.Ahmet Taşağıl yaptığı konuşmada; “Öncelikle Karamürsel Belediye Başkanı Ahmet Çalık ve ekibine beni buraya davet ettikleri için çok teşekkür ediyorum. Karamürselli olmak benim için çok gurur vericidir. Bana bu davet geldiğinde çok heyecanlandım ve Karamürsel için bir şey yapmadığımı fark ettim, bu davet benim için bir vefa duygusuydu, bana bu fırsatı verdiğiniz için memnun oldum.
“KARAMÜRSEL CENNETTİR”
Teknolojinin çok geliştiği şu dönemlerde Karamürsel’in kendine özgü güzelliklerini ön plana çıkarmamız gerekiyor. Bu vatanın her köşesini, tarihimizi bilmek lazım. Bunların içerisinde Türkiye’de yaşanabilecek yerler arasında Karamürsel bir cennettir. Bir tarafta İstanbul, Bursa, bir tarafta Kocaeli’nin arasında bulunması aslında Karamürsel’i çok daha değerli kılıyor. Karamürselli pehlivanlarımız, kültür değerlerimiz ülke genelinde biliniyor. Saha çalışmalarıma baktığım zaman Karamürsel, Türklerin ince ince işleyip damga vurduğu bir yerdir. Zirvesi de Kaptan’ı Derya Karamürsel’dir.
“BU VATANIN KIYMETİNİ BİLMELİYİZ”
Karamürsel İznik, Kocaeli ve Yalova bölgelerin arasında özgünlüğünü koruyan bir yerdir. Bu vatanın kıymetini bilmeliyiz. Bu bölgeyi milli mücadelemizi öğrenmeliyiz.
İpek yolu Samanlı dağlarında gösterilebilecek en iyi geçiş noktalarından biri de Karamürsel’dir. Karamürsel’de ilk insanların Prehistorik dediğimiz dönemin izleri de var” dedi.
Prof.Dr. Tamer Akan ise yaptığı konuşmada; “Türkiye’de şehirleşmelere baktığımız zaman, herkes sanayileşerek büyümenin gerekliliğinden bahsediyor. Ama artık niş şehirler var, Buralara çok sayıda insan gitmiyor fakat zengin insanlar gidiyor. Bence Belediye Başkanımız Ahmet Çalık çok doğru bir yolda, bu bölge sanayileşmemekle, yani kültürleşmekle, kültür şehri olarak anılarak, elindeki tarihi ve kültürel zenginlikleri de kullanarak bir şehir modeli olabilir” dedi.
Konuşmaların ardından Karamürsel Belediyesi Meclis Üyesi Ali Kara tarafından Prof.Dr. Tamer Akan ve Prof.Dr.Ahmet Taşağıl’a Karamürsel Kadırgası armağan edildi.